Egy citrusfa Passauban
Himalájai narancs
Passauban is terem narancs, no nem egészen olyan mint az igazi, egy nagyon szúròs bokron, s csak a nyàr végére hozza narancssàrga kesernyés gyümölcseit, de kellôen illatos a viràga.
Màjusban több helyre is ültettek belôle a belvàrosba, ez az úgynevezett Passauer Goldpomeranze. S bizony màr nagyon rég óta él Passauban ez a növény, melyet anno a himalàja vidékérôl hoztak ide. A Hacklberg-i Hofgartenben 1554-ben ültettek először. Passau volt az egyik első város az Alpoktól észak-nyugatra, ahol a keserűnarancsot az üzletekben árulták kölni és kulináris eszenciák előállítására.
A hétvégén megcsodàltuk mi is kicsit, élveztük illatos viràgait, bàr vàsarolni nem merünk belôle, mert bizony jókora tüskéket növeszt. Passauban viszont van egy kertészeti egyesület, akik lelekesen àpoljàk ezeket a kis fàkat, sôt még sajàt weboldala is van a növénynek. Persze ott recepteket is ajànlanak a fogyasztàsàhoz. S ha valaki vàsàrolni szeretne a helyi viràgàrusoknàl szinte mindenütt megtalàlhatò.
Ennek a fajtának a különlegessége a rendkívüli télállósága. Ez az egyetlen citrusféle, mely akár a mínusz 15 Celsius fokot is túléli. Mi évek óta megcsodàljuk a Garten am Paulusbogen-nél a St Pàl katolikus templomnàl, ahol még làtható egy kis darab a régi vàros kapubòl is. Itt minden évszakban gyünyörû viràgokat is làthatunk, s persze innen csodàs a kilàtàs a Dunàra is.
Íme egy kis recept ha kipróbálnátok:
JOGHURTOS PETRAGE FAGYLALT Hozzávalók: 250 ml tejszín, 1 vaníliarúd, 100 g nyers nádcukor, 1 csipet őrölt fahéj, 4 tojássárgája biotojásból, 250 ml natúr joghurt
Elkészítés:
1. A tejszínt, a vaníliát, a fahéjat, a cukrot és a tojássárgáját állandó keverés mellett melegítsük kb. 80°C-ra, amíg a folyadék besűrűsödik.
2. Hagyjuk kihűlni ezt az alapot és keverjük össze a hűtött joghurttal és a keserű narancs aromával
3.Majd fagyasszuk le fagylalt formába, vagy tegyük fagylaltkészítő gépbe.
Jó étvágyat!