Regensburg

Barangolj velünk magyar szemmel Regensburgban

Az elmúlt évben készítettünk egy kis filmet a város magyar vonatkozású érdekességeiről, aki még nem látta, annak ajánljuk szeretettel, s reméljük kedvet kaptok meglátogatni ezt a kedves várost.

Egyébként tudjátok, hogy van a Hortobágyon egy nevezetes építmény: a kilenclyukú híd. A pusztán ez éppen elég nagy nevezetesség. De korántsem akkora, mint a tizenöt lyukú regensburgi társa. Kivált, ha az utóbbinak még a történelmi múltját is figyelembe vesszük!

1135-öt írt a naptár, amikor egy huszonöt éves herceg, Büszke Henrik kiadta a parancsot: hidat, méghozzá állandó kőhidat kell verni Regensburgnál a Dunán. A városlakók hitetlenkedtek: hidat, itt?! Olyat még senki nem látott. Hiszen itt, Regensburgnál, szigetek osztják-szabdalják ágakra a folyót, a Felső-Wöhrd meg az Alsó-Wöhrd; a víz pedig meglehetősen széles, hiszen itt végre lapályra ér, így lelassul, szétterpeszkedik, mint aki pihenni akar egyet a nagy erőfeszítés után. Hogyan lehet ekkora hidat építeni? Elsodorná az ár, mely azért a síkságon is éppen eléggé erős!

Nos, megépítették, ráadásul meglepően hamar: tizenegy év alatt. A herceg, aki elrendelte építését, már nem érhette meg álma beteljesülését: igen fiatalon, mindössze harmincegy esztendős fővel tért meg őseihez. A hídnak egyébként saját pecsétje és szigorú „házirendje” volt: tilos volt rajta párbajozni, s annak, akit a hídon kivont karddal értek, le kellett vágni a kezét.

De a híd, a csodahíd ma is áll, szinte szakasztott úgy, ahogy nyolc és fél évszázada létrehozták!

#dunatitkai#timárgyörgy Forrás: Timár György: A Duna titkai

Én már megnéztem többször is, gyertek és kiránduljatok ti is erre egyszer!

#Regensburg#HungariatvMünchen

Scroll to Top