Kettensteg

„Lánchíd” a Pegnitzen / Kettensteg

Egy igencsak fagyos hideg napon, úgy gondoltuk mi sem hagyjuk ki Nürnberg egyik leghíresebb nevezetességének megtekintését.

Ez a híd az egyik legrégebbi történelmi  függő vaslánchíd. Ezen azonban csak gyalogosan sétálhatunk át. Függőhídról  írtunk nektek egy korábbi blogbejegyzésünkben, s Passauról készült videónkban is meséltünk már, hiszen Passauban is átível egy a Dunán, de az jóval szélesebb.

Ezt a hidat itt a Pegnitzen még 1824-ben építették, s bizony nem volt ilyen stabil, mint napjainkban. Közepét egy kis szigeten támasztották alá, hogy ne inogjon annyira. No persze nagyon nehéz turisták nélkül fotózni, mert mindenki szívesen sétál ide.

Szép látvány a Pegnitz vízfolyása kis gátjaival, s vízeséseivel.

Nem messzire találni innen a város egyik legszebb utcácskáját is a Weissbergergasset. A hídon átkelve a vár fala mellet sétálva pedig feljutni az Albrecht Dürer házig és a császári várig. S persze ne hagyjátok ki a Maxbrüke-t sem.

Egyébként A.Dürer is megörökítette a hidat egykor egy tollrajzán.

A Dürerház körül a téren több favázas házat is láthatunk, mely az egykori frank házépítés divatját tükrözi. S bizony itt jócskán a turisták sokaságában találjuk magunkat.

Mi ezért is inkább a várfal mellett a kis csöndes utcákon sétáltunk, amit kis parkok, s pihenőpadok tesznek kellemessé.

S a híd történetéből is megosztunk még veletek egy pár szót, hogy ne kelljen a neten keresgélni:

Először egy fából készült hidat építettek, mely eredetileg is csak a gyalogosoknak. Láncai 700 Zentern-t bírtak el (egykor 100 Zentner 50 kg volt, ez egy bajor mértékegység).

3620 gulden volt a had építési költsége, A hídszerkezetet Conrad Georg Kuppler mérnök tervezte és építette. A két nyílása egyenként 33 m. Az 1909-es árvíz súlyosan megrongálta. 1930-ban megerősítették. S az utolsó felújítása 2010-ben volt. S néhol még mindig meghagyták az eredeti láncszemeket.

Ha egyszer jobb idő lesz biztosan visszajövünk, s alaposabban átvizsgáljuk, hol is találhatóak  a híd nevét is meghatározó, korabeli láncszemek.

Aki szeretne velünk tartani bártan jelezze!