Mi egy szép napsütéses szombat délután sétáltunk fel ide, ahonnan remek a kilátás Passau városára. No de mi is a története ennek a szép templom és kolostornak, hát mi röviden ezt találtuk:

V.Lipót osztrák herceg-püspök az 1611-es évben komoly csatározásokba kezdett, hogy megszerezze Prágát és több cseh várost is. Mivel gyermekkorának nagy részét is Passauban töltötte, ez időben is többször visszatért a városba, 1611-ben egy képet vitt magával, melyet Lucas Cranach német festő készített, (1537-ben) egy gyermekét átölelő anyáról. A festmény nagyon tetszett a passaui székesegyház esperesének (Marquard von Schwendi) így 2 másolatot is készítettet róla. Az egyiket a Mariahilfberg lábánál lévő kertjében függesztett fel. Majd 1622-ben elhatározta, hogy kápolnát is építtet itt, s megnyitja azt minden hívőszámára. Az építőmester Francesco Garbanino passaui mester volt, akit megihletett az olasz barokk építészet és egy csodás templom, s mellé egy kolostor készült el, melyet a kapucinusok gondoztak.  

1683-ban I.Leopold a szent római birodalom császára, aki Bécsben uralkodott ekkor, a török támadások elől Passauba menekült párjával, s szintén itt imádkozott a képnél a veszélytől való megváltásért. S a csatát megnyerték a keresztény seregek, akik „Maria Hilf!” zászlókkal vonultak a török ellen. Így a hely, még inkább közismert lett  a zarándok hívők körében. A gyóntatószéknél egyébként megtekinthető néhány a törököktől elkobzott fegyver. Az 1803-as szekularizáció idején a kapucinus kolostort feloszlatták.

Heinrich von Hofstätter püpsök volt az, ki újjáépítette a zarándoklépcsőt és a templomot 1862-64 között. A kapucinusok is visszatértek 1890-ben, s csak 2002-ben adták át a kolostort a pálosoknak, a vallásos fiatalok hiánya miatt.

Ha besétáltok a templomba ne csak a Szűzanya gyermekkel képet nézzétek meg, hanem  a csodaszép császári lámpát is, melyet I.Lipót császár adományozott passaui esküvője alkalmából (az ausburgi Lukas Lang ötvös munkája). Az esküvőről (1676.december 14-én feleségül vette itt  Eleonore von Pfalz-Neuburgot) készült képet pedig a városháza nagy termében láthatjuk (Ferdinand Wagner festette 1890 körül).

Ha erre jártok keressétek meg az emléktáblát az épület falán, melyet 2020-ban helyeztek el arról, hogy egykor itt járt Wolfgang Amadeus Mozart is, aki egy beteg gyermek gyógyulásásért imádkozott itt.

A „Via Nova” zarándokút részét képezi ez a kegyhely is, ezért sokan zarándokolnak még napjainkban is ide, a kolostor mellett erről tájákoztatnak a parkban az információs táblák.

S persze sétáljatok le a 321 lépcsőből álló zarándoklépcsőn, mely folyosója sok kedves emlékképet őriz az itt járt zarándokoktól.

Illetve a fő udvaron jobb oldalt nézzétek meg az üvegből készült modern alkotásokat is.

Forrás: #niederbayern-wiki.de      #mariahilf-passau.de

Szombat délutànonként pedig a misét az udvaron is meg lehet hallgatni, hangszórókból a kihelyezett padokon ûlve, igy mi kutyusok is részt vehetünk az istentiszteleten.

S ha egy idegenvezetős séta keretében szeretnétek kicsit jobban a várost is megismerni, itt jelentkezzetek: Kontakt

Scroll to Top