Passau legfőbb „attrakciója”

A Duna és az Inn által közrefogott földnyelven magasodik már évszázadok óta Passau legimpozánsabb épülete a Dom St Stephan.  Ha Passau felfedezésére indulunk, ez a tér kihagyhatatlan.

Egyébként sokszor találunk itt rendezvényeket is, pl. télen a Christkindlmarkt.

A templom története nagyon régi, kicsit megosztjuk veletek ezt: A római időkben már egy jelentős közlekedési központ volt ez a hely, ezért St. Severin úgy gondolta elkezdi itt a keresztény hitre nevelést. A 8. században a katolikus egyház annyira megerősödött a városban, hogy elkezdték a székesegyház építését Vivilo püspök uralkodása alatt. (írásos emlék a Stephan-Patrozinium, azaz a püspöki  templomról 754-ben jelent meg először). A város fejlődésével és a katolikus egyház gazdagodásával az egész téren csodás egyházi paloták épültek. Pilgrim püspök javaslatára készült el 971-991 között az a három hajós épület, mely túlélte még az 1662-es nagy tűzvészt is és az alapja a ma is látható épületnek. Wenzelaus von Thun (1673-1689) és Philipp Kardinal Graf von Lamberg (1689-1712) püspököknek jelentős szerepe volt a tűzvész utáni újjáépítésben. Tapasztalt cseh és olasz szakembereket hívtak, akik kialakították a ma is fennálló barokk formáját. (Carlo Lurago, Giovanni Battista Carlone, Carlo Antonio Bussi, Carpoforo Tencalla, Francesco Innocenzo Turriani).

Lamberg püspöknek köszönheti a város az egyházmegye egyik legnagyobb könyvtárát is, s az egyházi Bank épületét is, melyet a Dóm melletti téren találunk.

1924-28 között készült el egy híres passaui cég (Steinmayer/Öttingen) munkájaként az orgona, mely világ szerte híressé tette ezt az épületet. 17.974 sípjával ez a székesegyház fő „attrakciója”. Később ezt az Eisenbarth cég modernizálta (1977-80 között). Illetve napjainkban zajlik egy nagyszabású felújítás,  az egész belső teret, s az orgonát is renoválják. De az olasz-barokk Dóm Bajorország leghatalmasabb harangjával is büszkélkedhet.

S barangoljunk itt is egy kicsit magyar szemmel. A passaui Dómban egyik oldal kápolnájában nyugszik IV.Ortenburg Heinrich Gróf és felesége Ágnes, aki V. Béla magyar királyunk leánya volt. A nyugati kereszthajó egyik kápolnája az Árpádházi Szent Erzsébet nevét viseli. A Dóm északi kereszthajója feletti Szent István „tornyocska” a gótika remeke, melyet pedig magyar keresztel is díszített a kőfaragó mester Jörg Windisch.

A dóm és a múzeum kutyával nem látogatható, még a belső udvar sem, ahol a 4 kápolnába is benézhetnek az érdeklődők. S ha itt jártok nézzetek fel a Napórára is, melyet még a középkorban festettek a kerengő falára. Tudjátok, hogy Passauban még mindig kb 40 Napórát találni!

Mi azonban, ha velünk sétáltok el ide szívesen vigyázunk addig kutyusaitokra, amíg bementek nézelődni. S ha szeretnétek többet megtudni a Dómról, barangoljuk be együtt!

Scroll to Top