Középkori esküvők városa

Kora tavaszi kirándulásunk Landshutba vezetett, Alsó-Bajorország egyik legnagyobb városába. Ma csendesek voltak az utcái, így egy remek sétát tehettünk itt.

A városban ugyanis 4 évente rendeznek egy felvonulást nyaranta az egykori középkori esküvőre „Landshuter Hochzeit” emlékezve, amikor a bajor György herceg és a lengyel király Jagello, leánya Hedwig egybekelt 1475-ben. Egy fém szívecske szobor fogadja is mindjárt evégett a belvárosba érkezőket, s Landshut szívébe mutat utat. Ilyenkor bizony igen csak több hétig nyüzsgő és zajos a város.

Az Isar-parti várost 1204-ben alapította I. Ludwig bajor herceg és abszolút virágkorát a „Reichen Herzögen” alatt élte át 1393-tól 1503-ig. Miután müncheni művészek 1880-ban a városházán a korabeli pazar esküvő jeleneteit megfestették, a városlakók annyira fellelkesültek, hogy úgy döntöttek, 1903-tól minden évben eljátszák a szertartást. Az immár négyévente megrendezésre kerülő fesztivál szervezője az 1902-ben alapított „Die Förderer” egyesület. Az ünnepség fénypontja a hagyományos esküvői menet az óvároson keresztül.

Mi azonban februárban jártunk itt, s ekkor még csendesek voltak utcái, így egy remek sétát tettünk a városban, kicsit magyar emlékek után kutatva.

Előszőr a Rákóczy Forrást látogattuk meg, hiszen tudjátok a magyar egy kalandozó nép, s ez így van már elég rég óta. A forrás kútját most eltakarták a fagy miatt, de a kis Kolodko szobor megmutatja hogyan is nézhetett ki a fejedelem, talán így pihent ő is itt egykor a lovával. S hogy mit keresett erre, hát nem igazán értettük. Bár az interneten kutakodtunk, de sajnos abból az időből nem sok írásos feljegyzés maradt erről. Ill. három verzió is létezik a történetről:

  1. Rákóczy fejedelem nem is járt erre. Csupán az osztrák és német katonáknak, akik egykor harcoltak ellene megtetszett a híres magyar neve, ezért több forrás is az ő nevét kapta ez időben, osztrák területeken is.
  2. Mikor az esküvőjére igyekezett Kölnbe Hessseni Sarolta Amáliával, akivel a Dómban tartották menyegzőjüket szeptember 26-án, talán útközben itt pihent meg kis csapatával, oda vagy visszafelé úton. A fiatal pár még ugyanez év decemberében Magyarországon telepedett le.
  3.  II. Rákóczi Ferencnek 2 gyermeke is volt, György és József, akik Bécsben nőttek fel. Majd György később Párizsban élt, s ment édesapja után Rodostóba. Szóval még az is lehetséges, mivel pontos írásos emlékek nem maradtak abból az időből, hogy csak Rákóczi György járt erre, a fejedelem fia.

Landshutban szeretnénk figyelmetekbe ajánlani egy indiai éttermet, ahová mi is betértünk, Dhaba, ahol a kutyusokat is szeretettel fogadják, s finom sárgarépát is csemegézhettem.😉

Scroll to Top